En sommar med Markus

Häng med i sommarens bibelläsningsplan!


Vi startar 19 juni och fram till den 13 augusti tar vi oss igenom hela Markus evangelium. Under denna period kommer vi även att fira sommargudstjänster tillsammans med Fiskebäcks Missionskyrka, vid två tillfällen varje söndag, med start den 25 juni. Kl 10.00 i Fiskebäckskyrkan och kl 19.00 i Önneredsgården, med samma talare och musiker vid båda tillfällena. Alla gudstjänster hämtar text och inspiration från Markusevangeliet.

Ingen kan med exakthet säga när Markus skriver ner sin berättelse om Jesus men de allra flesta bibelforskare tror att han än den förste av de fyra som vi hittar i bibeln. Det är därmed den äldsta bevarade källan till det vi känner till om Jesus.

Vi hoppas och tror att detta blir ett spännande sätt att vi som kyrkor mer får lära känna varandra på samma sätt som vi önskar att alla genom läsning och gudstjänst mer ska lära känna Jesus.

Med önskan om en välsignad sommar och inspirerande läsning!
Markus Löveborn, Lina Marklund, Bengt Axelsson, Peter Baric, Anna Ahlström och Andreas Ålöv.

|  Kategori: Inför helgen