Lukas på 126 dagar

KLICKA HÄR FÖR ATT KOMMA TILL LÄSPLANEN

Bibeln är Guds ord till oss människor. Vill vi lära känna honom är bibeln ett av våra främsta verktyg. Var vi än befinner oss i livet behöver vi alltid formas av bibelordet. Vissa tider behöver vi läsa mycket och att öka vår kunskap, andra tider behöver vi bara läsa några ord om dagen och verkligen fundera på deras innebörd.

Häng med i en djupdykning i Lukas evangelium med hjälp av denna läsplan, som sträcker sig från 4 dec – 8 april. Lukas beskriver Jesu hjärta för de förtryckta och fattiga. Människors böner och prisande av Gud får också ta stor plats. Med andra ord ett fantastiskt evangelium, där vi alla sluts in i Guds frälsande plan! Det är i Jesus som Guds förbundshistoria med Israels folk når sin höjdpunkt. Han visar på de fantastiska nyheterna om Guds rike!

Med önskan om en välsignad tid och inspirerande läsning!

PS. För dig som också vill se film om Lukasevangeliet vill vi tipsa om thebibelproject.com

|  Kategori: Inför helgen