AKTUELL INFO MED ANLEDNING AV COVID-19

Med anledning av spridning av coronaviruset covid-19 önskar vi gå ut med information som rör församlingens verksamhet.

Vi vill i det läge som pågår i världen och i Sverige uppmana till att inte gripas av rädsla och oro, utan istället att agera ansvarsfullt utifrån de råd och uppmaningar som ges av Folkhälsomyndigheten.

Varje söndag kl 11.00 sänder vi gudstjänst via webben. Du hittar den här >>
Medverkande uppmanas att hålla avstånd, tvätta händerna och vara noga med att stanna hemma vid minsta symptom.

Med rekommendationer från SAM & SAU samt smittskyddsenheten i Göteborgsregionen har vi pausat vår verksamhet för barn & ungdomar. Denna förändring gäller tills restriktionerna lättas på. Utifrån Folkhälsomyndighetens senaste direktiv den 21 januari 2021 för vi ett samtal kring när och i vilken form vi kan dra igång vår verksamhet för barn och unga födda 2005 och senare.

Vi ber samtidigt för alla som just nu är sjuka, för sjukvården och om Guds välsignelse och beskydd över oss alla.

Vill du komma i kontakt med någon av de anställda så finns de för er. Kontaktuppgifter finns här >>

I den situation som är får vi be om helande och hopp till vår värld, och om Guds skydd och omsorg till den som känner sig orolig och rädd. Ps 91:1-6

Styrelsen och pastorerna.
Bengt Axelsson, Pastor och Föreståndare
Joakim Lindgren, Ordförande