UV-SCOUTLÄGER 2022

28 juni - 3 juli

Äntligen UV-scoutläger igen! De flesta scouter i vår kår har aldrig varit på läger eller hajk tidigare. Så vad är ett läger? På tisdagen kommer vi först bygga upp vår by med tält, kök och eldstäder. Senare på kvällen blir det invigning och lägerbål för alla deltagare. Nästa morgon när du kliver ur tältet är det dags för frukost. Vi kommer laga all mat tillsammans och vi kommer hjälpas åt med varierande uppgifter varje dag. På förmiddagarna ser vi ett drama, som vi senare pratar om. Då får vi möjlighet till att fundera på vad detta kan innebära för oss och vad Jesus vill säga oss.

Bad, lek, vandring och projekt är andra viktiga delar av lägerveckan, och så många grymma lägerbål, det är laddat för ett fantastiskt UV-scoutläger! När du följer med så blir lägret ännu bättre!