LYSSNA OCH LÄS

SENASTE PREDIKAN


Frihet i Kristus

2023-08-27

Vardagstro

2023-06-11

Inget att tala om

2023-06-04

Kom helig Ande

2023-05-28

LÅT DIG BLI ÖVERRASKAD.

Dal och ängar smyckas av grönska, doften av regn på varm asfalt fyller våra lungor, det blir varmare, och kläderna blir lättare.

Vi är i en tid som många älskar - sommaren. Den är packad med många goda saker. Men med allt detta goda så kommer ofta detta: förväntningar.

Det kan va bra med förväntningar, men det kan också ställa till det för oss. Jag finner ofta att förväntningarna styr slutresultatet. Därför vill jag vara försiktig med att låsa fast mig för mycket, för annars kan man nog missa hela grejen: att leva i nuet.

Inte bara fokuserar på allt man vill ska hända, utan istället ge Gud utrymme att överraska oss. Sänk axlarna, och andas in det Gud ger till oss.

”Gud såg att allt han hade gjort var mycket gott”
1 Mosebok 1:31a:

Vi har fått så mycket att njuta av. Det är min plan för sommaren att se och känna det, och låta Gud överraska mig! Kanske bara stanna upp en stund och lyssna på vad fåglarna har att säga, känna solens värme leka på ansiktet, lyfta blicken och se allt det vackra Gud har gett oss, här och nu.

Välkommen att ta del av allt som erbjuds i kyrkan i sommar.

Viktor Alnervik
Musikansvarig