Kära vänner i Fiskebäckskyrkan

September 2020

Sommaren är över och vi vill berätta om hur vi tillbringade den här tiden. I år var det svårt, inte bara i Ukraina, utan i hela världen på grund av coronapandemin. Trots svårigheterna är vi tacksamma mot Gud för de möjligheter vi har haft och de resultat som har uppnåtts. I svåra tider är Guds hand särskilt märkbar. När allt är som vanligt, när allt är bra och ekonomin utvecklas bra, är det lätt att missa de enkla och välbekanta funktionerna i våra liv. Allt verkar så enkelt: Jag har välbefinnande eftersom jag arbetar. Jag har en framtid eftersom jag har ett jobb. Jag har hälsa eftersom jag lever en hälsosam livsstil.

Men plötsligt kom en sjukdom till världen som stoppade allt. Allt som vårt förtroende baserades på skakade och frös plötsligt. Det kan ha varit mindre märkbart i rika länder, men i Ukraina har vi verkligen känt av de stora samhällsproblem och stora ekonomiska konsekvenser som karantänen har medfört. Här har vi alla upplevt en ekonomisk kris i våra egna liv.

Då var Guds stöd särskilt ljust, välsignelser som var svåra att inte märka kom snabbt och i rätt mängd. Vi, kära vänner, är särskilt tacksamma för er, för genom er och era generösa hjärtan har Gud välsignat oss. Människor som arbetar inom religiösa och välgörenhetsfält är vanligtvis inte alltid nöjda med sin lön, jag pratar åtminstone om Ukraina. Men det var karantänen som hjälpte oss att se fördelarna med att arbeta inom Guds fält under perioden med strikta karantänåtgärder där de flesta företag stoppade och människor inte hade något jobb. Tack vare er hade vi ett jobb och vi hade en lön. Detta var ett speciellt vittnesbörd inte bara för våra anställda utan också för många andra människor. Och detta var ett särskilt tydligt vittnesbörd för våra anställda som tidigare varit drogmissbrukare, de såg hur bra det var att vara med Gud. När allt kom omkring tog Gud verkligen hand om dem och deras familjer.

Det har varit många stunder i våra liv som kan kallas mirakel. För det är inte en slump, det är inte planerade eller förutsagda händelser. Under karantänen lärde vi oss att be ännu mer till Gud, bön blev kommunikation.

Vad var positivt med karantänen? Kanaanlägret och dess område blev en plats för tillbedjan. Gudstjänster hölls på lägret varje söndag och ibland på lördagar. Det var trots allt förbjudet att vistas inomhus, istället var det möjligt att samlas i naturen, enligt rekommendationerna och det sociala avståndet. Kanaanlägrets område har en vacker scen med ett vältaligt namn. Det finns många lekplatser för barn på området och det tillåter inte bara att delta i gudstjänster utan också att koppla av för föräldrar med barn i den friska luften.

Det finns också ett kafé med ett annat vältaligt namn på Kanaan lägrets område. Där kunde de intresserade beställa kaffe och söt dricka. Således kunde vi ha 150 personer (ibland 500-700 personer) i gudstjänster varje söndag (ibland på lördagar) detta under tre månader. Och det var mestadels olika kyrkor: baptist, pingst.

Dessutom har vi öppnat ett nytt ministerium för protestantiska kyrkor i Rivne-regionen. I sommar hade vi nio dop i vår sjö. 9 kyrkor (4 baptistkyrkor och 5 pingstkyrkor) kunde hålla dop och helgdagsgudstjänster. 150 personer döptes. Under dessa händelser besökte mer än 2500 människor i vår camp, vilket hjälpte oss inte bara att få lite pengar för deras vistelse utan också enkelt främja vårt läger bland evangeliska troende.

Och det var ett stort nöje för oss att berätta historien om förhållandet mellan vårt läger och olika människor och organisationer i Sverige. När allt kommer omkring, skyltar på svenska i sig väcker frågor. Vi var glada att prata om den stora rollen som våra vänner från Sverige har. När vi pratar om byggnadsarbetet vittnar vi om byggprojekt som utförs av ungdomar från er kyrka. De mest fantastiska sakerna den här dagen i vårt läger är scenen, terrassen och piren. Och de är alla inblandade i dessa händelser 100 procent.

När vi pratar om hur en brygga byggdes, pratar vi alltid om människorna som byggde den. Och ett speciellt bevis är att laget inkluderade en pastor från Sverige. Hittills har det inte funnits några pastorer som kan delta i byggnadsarbeten i Ukraina (utom jag, men jag borde inte räknas). Så rekordet för pastorn från Sverige är inte bruten än.

Varje gång vi tackas för vårt område och möjligheterna inom detta säger vi definitivt att detta inte skulle ha varit möjligt utan hjälp från vår vänner från utlandet. Och de mest populära samarbetes projekten byggdes av vänner från Sverige.

Förutom dessa nya möjligheter som Canaan har fått för sitt arbete fortsätter vi att uppfylla huvudsyftet med lägret – att arbeta med barn. Och under våren och försommaren hoppades vi inte ens att vi skulle kunna hålla ett evenemang med barn. Men vi bad, och Gud gav oss ett tecken på att vi kunde börja campa den 25 juli. Och det var ett tecken som bekräftades två gånger. Tack och lov, vi kunde hålla fyra veckors läger för barn och tonåringar. Och den första veckan i september var ett läger för föräldrar med barn. Vi kunde ta emot 560 barn. Detta antal är bara hälften av vår kapacitet, men på det sättet har vi uppfyllt våra skyldigheter gentemot barn och föräldrar.

Det fanns många fler sökande, men vi var tvungna att uppfylla (försöka) alla krav på karantän. Så vi minskade antalet barn med 50 barn i varje skift. Alla nödvändiga desinfektionsmedel installerades och barnens och arbetarnas temperatur mättes dagligen. Att arbeta i ett så spänt tillstånd ledde till snabb trötthet hos personalen. Det var en konstant hög nervös spänning i lägret. Varje sjukdom hos barn ledde till panik. Men tack och lov, allt var bra. Även när en tjej hade svårt att andas med feber kunde vi upprätthålla tron, och detta höjde bara våra röster i bön.

Den här sommaren har inte varit lätt. Men de nya förhållandena gör att vi kan vara tacksamma för allt det förflutna. Vi bör tacka Gud för tidigare möjligheter, för tidigare välsignade år. Tidigare hade vi trots allt några problem och klagade ofta till Gud i våra böner.

Tyvärr värdesätter vi bara något när vi förlorar det. Vi saknar tiden när ni kom till oss och vi drömmer om nya möten. Vi ber för er hälsa och för ert välbefinnande. Vi tackar er och ber Gud att vara särskilt generös mot er. (särskilt mot de äldste och ungdomarna)

Det är en speciell framgång att vi döper vår kyrka i Kanaans läger för tredje året i rad, detta är en särskilt festlig tillställning då hela vår kyrka kan samlas. Kanaanlägret kunde rymma 500 personer. Inte bara dop och gudstjänster hölls här utan vi kunde också äta en festmiddag. Naturligtvis var det lite hårt arbete att organisera allt.

Men vi var mycket nöjda, för hälften av dem som döptes blev bekant med Herre genom Kanaans läger. Vi har sått länge och nu börjar vi se resultaten av vårt andliga arbete.

I somras var ledarna i lägret de som var elever på lägret för några år sedan. Det var glädjande att se det stora antalet ungdomar och barn som kom till kyrkan för ungdomstjänsten den första söndagen i september. De lär alla känna Gud och försöker lära känna kyrkan genom Kanaans läger. Tack vare många vänner från Sverige och Tyskland har Canaan-lägret utökat sin förmåga att arbeta för folket med full kapacitet. Från 25 juli till september arbetade vi varje dag utan lediga dagar. Och sedan har vi planer för en stor gudstjänst för unga människor i slutet av september. Detta kommer att genomföras av ungdomar från baptistkyrkorna i Rivne-regionen. Många evenemang planeras redan under hösten och vintern. Vi hoppas få allt att hända. Vi ber dig stödja oss i bön.

Vi är mycket tacksamma mot Gud och Er för det samarbete vi har. Ert stora deltagande är i alla våra framgångar och frukter. Må Herren Jesus Kristus välsigna er, era familjer, er kyrka och ert land!

Hälsningar
/Valentin