Ungdomspastorn har ordet

Förtätad närvaro
Ibland upplever vi att Jesus är närmre än vanligt. Kanske har du sådana tillfällen när du leker med barn, äter god mat, sjunger lovsång till Gud, studerar Bibeln…
Nu på söndag ska vi äntligen få mötas och äta gott tillsammans som en stor familj – Guds barn. Det är nattvard som dukas upp.Brödet och vinet kan sägas bär på en förtätad närvaro av Jesus Kristus.När Jesus delar den för första gången sa han att de åt och drack honom. Jag föreställer mig att de 12 lärjungarna skruvade på sig rejält.
Vad betyder detta?
Ända sedan dess har lärjungar som jag och du återvänt till denna nattvard för att ta emot av hans gåvor.De 12 förstod inte allt – vi förstår inte allt; men denna mat betyder att Jesus ger sig själv till oss – fullt engagerad – fullt ut -för att vi ska få smaka och förstå att han finns med/i oss och ger liv.
Önskar er en helg med god mat, gemenskap, sång, närhet & närvaro!
/Martin Klemetz
Ungdomspastor